כתבות בתחום הלימודים:
בחזרה לכל הכתבות
קידום
מתלבטים? כל מה שצריך לדעת לפני שבוחרים קורס לפסיכומטרי

אנחנו לא רוצים להיות דרמטיים מדי, אבל להחלטה האם לעשות קורס פסיכומטרי, ובפרט לבחירה במכון לימוד ספציפי, יש השפעה ניכרת על העתיד שלכם. כמובן שניתן לעשות את הקורס מספר פעמים, במידה ולא קיבלתם את התוצאה הרצויה מבחינתכם, אולם מדובר בהשקעה כספית לא מבוטלת ובבזבוז זמן משווע.

אומנם, חשוב לקבל המלצות מחברים או מקרובי משפחה שהקורס כבר מאחוריהם, אבל בסופו של דבר אתם הם אלו שאמורים לעשות את הבחינה, ולכן מומלץ שתבחרו במכון שמתאים ליכולות ולכישורים שלכם, ושמציע כלי לימוד שתואמים את העדפותיכם.
לפני שאתם נכנסים לפאניקה מהיצע המכונים שקיימים היום בשוק, אל דאגה: אנחנו כאן בשביל לסייע לכם בסינון הראשוני, ולהבטיח כי תבחרו במכון שמתאים בדיוק לכם. הנה 6 כלים שיעזרו לכם בקבלת ההחלטה: 

ריצה למרחקים ארוכים או קצרים? מבחן הפסיכומטרי כולל 3 חלקים: כמותי, מילולי ואנגלית, וכן, מדובר בחומר רב שיש ללמוד ולשנן אם ברצונכם להצטיין בבחינה. ייתכן ואתם צריכים זמן רב בשביל לעבד את החומר, אולם ייתכן ואתם דווקא אוהבים ללמוד בלחץ ובזמן קצוב; מרתון סטייל. לכן, כדאי שתקבלו החלטה האם קורס ארוך שמתפרש על מספר חודשים הוא זה שמתאים לכם, או דווקא קורס קצר, ממוקד ומרוכז הוא זה שיוציא את המיטב מכם.

אנונימיות או אינטימיות? ישנם תלמידים שאוהבים את חוויית הלימוד האקדמאית, קרי זו של כיתות גדולות בהן ניתן להיבלע ולשמור על אנונימיות, אולם יש את אלה שמעדיפים קורס אינטימי, המבוסס על כיתות קטנות בהן ניתן לשאול שאלות מבלי להתבייש. מכוני לימוד רבים מציעים את 2 האופציות, ואתם רק צריכים להחליט איזו מועדפת עליכם.

לומדים באופן עצמאי או זקוקים למסגרת? בעידן הדיגיטלי ניתן למצוא מכוני פסיכומטרי המציעים, לצד המסלול הרגיל, תרגולים ושיעורים שניתן לעשות און-ליין ובאופן עצמאי, ואפילו קורס און-ליין בלבד למי שרוצה בכך. אם גם אתם שייכים לדור החדש, שלא זקוק למסגרת מהודקת על מנת ללמוד ולהתקדם בחומר, כדאי שתבחרו במכון שמציע אפשרות ללימוד עצמאי מקוון. לחילופין, אם אתם מוסחים בקלות, ומוצאים את עצמכם מבקרים בפייסבוק שוב ושוב במקום לתרגל את החומר, כדאי שתבחרו בקורס שמתמקד בשיעורים פרונטליים, ומציע לתלמידיו ספרי לימוד ממוסדים. 

זיכרון חזותי או צילומי? יש כאלה שהתברכו בזיכרון צילומי, ולהם מתאים קורס ששם דגש על הרצאות פרונטליות וסיכומי שיעור, ואילו אחרים התברכו בזיכרון חזותי, שבא לידי ביטוי בהעדפה לאמצעים חזותיים, כגון שיעורים מוקלטים בווידיאו או מצגות. אם אינכם בטוחים במה אתם חזקים, אל דאגה: ישנם קורסים שמשלבים כלי לימוד רבים, ולכן כדאי שתבדקו לעומק מה כל מכון מציע בתחום.

קשר אישי עם המדריך או תסתדרו בעצמכם? קשר אישי עם המורה בקורס הוא דבר הכרחי, ובכך אנחנו מתכוונים למדריך שזמין באופן תמידי לשאלות, התייעצויות ומתן עזרה. חשוב מאוד שתבדקו כל זאת מראש ותבחנו היטב מה באמת עומד מאחורי ההצהרה של זמינות לפני שאתם בוחרים במכון מסוים; אחרת אתם עלולים למצוא את עצמכם לבד, מול כמויות של חומר מאתגר שלא בטוח שאתם מסוגלים לעבד בכוחות עצמכם. 

שעות תרגול ומבחני סימולציה או קורס בסיסי ותו לא? המפתח להצלחה במבחן הוא תרגול פסיכומטרי בקורס. ואז עוד קצת תרגול בבית. ולקינוח, מבחני סימולציה שכוללים גם את חישוב הציון הפסיכומטרי שאתם צפויים לקבל. לכן, תעשו את שיעורי הבית הנדרשים לפני שאתם נרשמים לקורס, כדי לוודא שאכן מוצעים לכם שעות תגבור ותרגולי אקסטרה מעבר לשיעורים הבסיסיים, וללא תשלום נוסף.

מעל הכול, הבחירה שלכם במכון פסיכומטרי כזה או אחר מבוססת על ההתאמה האישית לצרכים וליכולות שלכם, והיא זו שתבטיח את מידת ההצלחה שלכם ביום הבחינה. לכן, אל תתעצלו ותשוו בין המסלולים השונים העומדים לרשותכם עוד לפני שאתם מבצעים את ההרשמה לפסיכומטרי. רק כך תוכלו להיות בטוחים שאתם ממקסמים את הפוטנציאל שלכם, גם בתחומים בהם אתם פחות חזקים. 

כל מה שרציתם לדעת על מבחן הפסיכומטרי ולא העזתם לשאול

אם בדיוק השתחררתם מהצבא, או שכבר חזרתם מהטיול הגדול ואתם מתכננים את העתיד האקדמאי שלכם, סביר להניח שכבר נתקלתם במושג הקצת מאיים: "המבחן הפסיכומטרי". 
הרשת מוצפת במידע הנוגע לבחינה, כגון הרכב השאלות, חישוב הציון, מועדים להרשמה למבחן הפסיכומטרי ועוד, אבל החלטנו לחסוך מכם את משימת הליקוט, ולרכז עבורכם את כל המידע הבסיסי וההכרחי שאתם צריכים לדעת על הבחינה. אז בואו נתחיל:

מה זה בכלל פסיכומטרי? המבחן הפסיכומטרי משמש ככלי מיון למועמדים ללימודי תואר ראשון במרבית המוסדות להשכלה גבוהה בישראל. הבחינה נערכת בישראל החל מ-1981, והיא נכתבת ונבדקת על ידי "המרכז הארצי לבחינות והערכה" (מאל"ו). מטרת הבחינה היא לייצר סולם הערכה אחיד שפחות מושפע מפערים סוציו-אקונומיים, ומשמש ככלי לחיזוי סיכויי ההצלחה בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה.

מי צריך את זה? בגדול, כל מי שרוצה להתקבל למוסד להשכלה גבוהה בארץ. בקטן, ישנם מכללות וחוגים מסוימים באוניברסיטאות שמאפשרים להתקבל אליהם ללא פסיכומטרי, אולם זה כבר תלוי בממוצע הבגרויות שלכם. לרוב, תנאי הקבלה למוסדות השונים מתבססים על שקלול של ציון הפסיכומטרי וציוני כל הבגרויות. 

למה צריך את זה? ובכן, זה די ברור, לא? כי המסלול להצלחה בחיים עובר, כמעט תמיד, דרך אוניברסיטה או מכללה, ואתם בטח שלא רוצים להישאר מאחור בשוק העבודה התחרותי של היום.

ממה מורכבת המתכונת של הבחינה? המבחן נמשך כ-3 שעות, וכולל 9 פרקים: פרק ראשון של כתיבת חיבור, ועוד 8 פרקים עם שאלות אמריקאיות. בכל פרק מופיעות שאלות באחד משלושת התחומים הבאים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית.

איך מחושב הציון? ציון הפסיכומטרי נע בין 200 ל-800, והוא מחושב באופן יחסי לכלל הנבחנים באותה שנה. במילים אחרות, הנבחנים שענו נכונה על מספר השאלות הגבוה ביותר יקבלו את הציון המקסימלי, קרי 800, והנבחנים שענו נכונה על המספר המועט ביותר של שאלות יקבלו 200.

מהו ציון ממוצע? סביר להניח שעוד לפני שתבצעו את ההרשמה לפסיכומטרי אתם כבר תתחילו לתהות מה יהיה הציון שלכם. אם כך, כדאי שתדעו שממוצע הפסיכומטרי ב-2015 עמד על 541, כשמחצית מהנבחנים קיבלו ציון שנע בין 400 ל-600, ורק 5% מכלל הנבחנים קיבלו ציון שהיה גבוה מ-700.

מתי אפשר לגשת לבחינה? ישנם מספר מועדי פסיכומטרי ב-2017, ותוכלו להתעדכן לגביהם באתר הרשמי של מאל"ו. אולם, לפני שתבחרו במועד הבחינה המועדף עליכם, קחו בחשבון את תאריך הרישום האחרון לשנת הלימודים במוסד האקדמי ובחוג הספציפי אליהם אתם רוצים להתקבל. זאת לצד הזמן שדרוש לכם כדי להתכונן כראוי למבחן. 

מעבר למידע היבש, חשוב שתדעו כי המבחן הפסיכומטרי אינו מבחן אינטליגנציה, ולכן אל תתנו לו משקל רב יותר ממה שהוא באמת: כלי שיסייע לכם להתקבל ללימודים בהם אתם חפצים, ותו לא. 
ועכשיו, כשכל המידע הרלוונטי נמצא לפניכם, אנחנו מקווים שהצלחנו להוריד קצת את מפלס הלחץ ולאפשר לכם לקבל החלטה ולהירשם לקורס פסיכומטרי שמתאים לכם. 

המתכון להצטיינות: 4 טיפים לניהול זמן נכון במבחן הפסיכומטרי

המשאב היקר ביותר שיש לכולנו הוא זמן". את זה לא אנחנו אמרנו, אלא סטיב ג'ובס, המייסד האגדי של אפל, ומעבר לכך שמדובר באמירה שלא תלויה בקונטקסט מסוים, היא רלוונטית במיוחד לעולם הפסיכומטרי. 

המבחן הפסיכומטרי הוא מבחן שמבוסס על זמן, כך שסיכויי ההצלחה בו קשורים ישירות ליכולת שלכם לנהל את הזמן בצורה נכונה ואפקטיבית. אומנם, תרגול מרובה ופתרון של מבחני סימולציה, תוך עמידה בלוחות זמנים, יאפשרו לכם להתמודד עם האתגר בקלות רבה יותר, אבל יש עוד כלים שתוכלו ליישם בדרך להצלחה.

על מנת לסייע לכם לסיים את המבחן בזמן הקצוב, ולא לפספס שאלות בדרך מפאת קוצר זמן, חרדה או לחץ, אספנו עבורכם 4 טיפים לניהול זמן חכם שמומלץ ליישם הן בשעות התרגול לפני הבחינה והן ביום הבחינה עצמה:

זמן הוא משאב יקר, אבל לא מההתחלה: לפני שאתם נכנסים ללחץ, קחו אוויר; אף אחד לא מצפה מכם לפתור את כל השאלות במהירות, ובזמן כה קצר, כבר מההתחלה. לכן, הקדישו את הזמן הדרוש על מנת ללמוד ולהפנים את הנוסחאות, הכללים ודרכי הפתרון של השאלות שמאפיינות את המבחן, ורק לאחר שתשלטו בחומר, תתחילו לעבוד על פי זמנים ובצמוד לסטופר. 

קלות קודם, קשות אחר כך: רמת הקושי של השאלות במבחן אינה זהה, וככל שתתקדמו בפרק מסוים כך השאלות שיופיעו בו יהיו קשות יותר. היות ותשובה נכונה על שאלה קלה שקולה לתשובה נכונה על שאלה קשה, כדאי שתתחילו לענות על שאלות ברמת קושי קלה ובינונית, ורק לאחר מכן תחזרו לשאלות הקשות שמצריכות מכם זמן חשיבה ממושך יותר. 

על מנת שלא תשכחו לחזור לשאלה מסוימת, וכדי שאף שאלה לא תישאר ללא תשובה, מומלץ לסמן תשובה אקראית ולהקיף את השאלה כך שתוכלו למצוא אותה בקלות.

לא יותר מדקה לשאלה, אבל אפשר גם פחות: מרבית הפרקים בבחינה כוללים 20 שאלות שיש לפתור ב-20 דקות, אבל זה ממש לא אומר שעליכם להקדיש דקה לכל שאלה. למעשה, אתם תתקלו בשאלות קלות שתצליחו לפתור תוך שניות ספורות, לכן כדאי לכם לנצל זאת ולשמור את הזמן העודף לשאלות שאכן יצריכו מכם זמן רב יותר.

על מנת לוודא שאתם עומדים במגבלות הזמן, הפעילו את הסטופר בכל פעם שאתם מתחילים פרק חדש, והציצו בו מדי פעם על מנת לדעת כמה זמן נותר לכם עד לסיום הפרק.  

נתקעתם? תתקדמו הלאה: השאלות הקשות שמופיעות במבחן הפסיכומטרי הן מוקשי זמן ידועים, אבל כדאי שתהיו מודעים לכך שזה יכול לקרות לכם גם בחלקים אחרים של הבחינה. 
במקרה ואתם מגלים שבזבזתם זמן רב מדי על שאלה מסוימת והפתרון עדיין לא באופק, אל תתעקשו להוכיח לעצמכם שאתם יכולים לפתור אותה; זה ממש לא הזמן לנסות ולהעלות את הביטחון העצמי שלכם, אפילו אם מדובר בשאלה קלה שפתרתם בבית מספר פעמים. 

מה כן כדאי לעשות במקרה כזה? פשוט לנחש את התשובה (אם ניתן, תעשו ניחוש מושכל), ולהתקדם הלאה. לא קרה כלום אם לא הצלחתם לפתור שאלה מסוימת, ואתם יכולים להתנחם בכך שיש סיכוי של 25% שעניתם נכונה. 

ניהול זמנים חכם זו מיומנות נרכשת, ולכן תרגול מרובה והרגלי למידה נכונים יאפשרו לכם להתמודד בצורה אפקטיבית עם הזמן הנזיל שיעמוד לרשותכם ברגע האמת. ועכשיו, כל מה שנותר זה להגיע ליום הבחינה בראש נקי, אחרי שנת לילה טובה ועם ציוד הולם למוח (ובזה אנחנו מתכוונים כמובן לחטיף שוקולד להעלאת האדרנלין).