כתבות בתחום הלימודים:
בחזרה לכל הכתבות
המכללה האקדמית אחוה
שוברים את החומות – סמינר ישראל-גרמניה

בחודש שעבר, יצאה משלחת של שמונה סטודנטים יהודים וערבים לסמינר רב תרבותי בגרמניה, פרויקט דגל של המכללה שנעשה בשיתוף הרשות הישראלית לחילופי נוער וצעירים ישראל-גרמניה זו השנה השלישית ברציפות. 
הסטודנטים מהמכללה נפגשו עם צעירים מקומיים, סטודנטים ופעילים בארגונים חברתיים, ועבדו איתם בקבוצות בפעילות פורמלית ובלתי פורמלית. בין השאר, הסטודנטים הישראליים והגרמניים עברו סדנאות חינוך, רכשו מיומנויות תקשורת רב תרבותית, דנו בועידת וואנזה ונושא השואה בתפיסה חינוכית, ערכו סיורים, בישלו יחד אוכל ישראלי, ערכו ערבי גיבוש להיכרות אישית, ובנו תוכנית המשך לקראת ביקור הגרמנים בישראל בחודש נובמבר הקרוב.

אופיר שלי, סטודנט שנה ב' לחינוך: "מלבד הכרת תרבות חדשה ואנשים חדשים, הכרתי חברים חדשים. חברים שלא הייתי יכול להכיר בדרך אחרת, לולא הסמינר. הופתעתי מרמת החיבור של הסטודנטים בתוך המשלחת הישראלית ובינינו למשלחת הגרמנית, חיבור שלדעתי לא היה מתרחש בטיול תיירותי רגיל. השילוב בין משתתפים מעולמות ומרקעים שונים בחברה הישראלית, יחד עם המשלחת הגרמנית, על רקע נוף אחר והמון למידה וסיורים מרתקים יצרו לדעתי, את אחת החוויות המשמעותיות בחיי. אני מקווה שבחלק השני בארץ, השאלות והסקרנות שעלו לגרמנים לגבי החיים בארץ יקבלו מענה ושהקשר החברי בין כל חברי המשלחת רק יתעצם".

נדב נפתלי, סטודנט שנה ב' לחינוך, הוסיף: "זו הייתה אחת החוויות היותר מעצימות שיצא לי לחוות. אני מרגיש שהסמינר עמד בציפיות הקבוצתיות ועלה עליהן לפעמים. נוצר קשר מעולה בין חברי המשלחת הישראלית, יהודים מוסלמים ונוצרים, וכן עם חברי המשלחת הגרמנית, שהפגינו מסירות רבה ואירוח נפלא תוך רצון ללמוד והבעת עניין בחיים פה בארץ ובמכללה. אנחנו כבר מתכוננים להגעת המשלחת הגרמנית, ניתן להם לחוות את ישראל על מקומותיה האותנטיים והרלוונטיים".

הסמינר הייחודי שלנו הינו חלק מפעילות המכללה למען ביסוס השותפות בין חלקיה השונים של החברה הישראלית. כמו כן, במהלך השנה יתקיימו קורסים ומפגשים נוספים בין סטודנטים מהחברה היהודית והערבית, כחלק מפרויקט "תקווה ישראלית" של בית הנשיא, שנועד לקדם חזון של גיוון ושותפות כסטנדרט; לפתח מנהיגות ישראלית, חברתית ואינטלקטואלית, קשובה ומודעת; לעודד אקדמיה מגוונת וכשירה תרבותית; ולהקנות ליבת ידע משותף וחיוני לסדר הישראלי החדש.