המכללה האקדמית כנרת - לימודי הנדסה
מסלולי לימוד: לימודי הנדסה
מיקום בארץ: עמק הירדן
הסטודנט הבוחר להצטרף אלינו יזכה באתגר אינטלקטואלי ובחוויה כוללת, המחברת בין האקדמיה והחברה הישראלית על כל רבדיה. אנו רואים בסטודנטים שלנו את מוקד העשייה. נשקיע בכל סטודנט את המיטב, כדי שיוכל להגשים את הפוטנציאל הטמון בו. המכללה שמה לה למטרה להקנות לבוגריה השכלה מגוונת ומרחיבת אופקים בתחומי דעת שונים וכן להקנות ערכים חברתיים, לאומיים ואישיים.

המכללה האקדמית כנרת

על חוף הכנרת, מול נוף הים וההרים, בחיק היסטוריה רבת-שנים הטבועה באבן, בצמחיה ובסיפורי תולדות המקום הנשגבים, קבעה לה משכן המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן.

לאורה של הרוח החלוצית, הפורצת נתיבות בעמק, מתקיים ופועל במקום מוסד להשכלה גבוהה ששוקד על טיפוח מצוינות, נותן מענה לצורכי החברה ומעניק שירות איכותי לכל הבאים בשעריו.

במקום ערש לידתו של הקיבוץ ובמקום מפגשן של דתות, תרבויות ותפיסות עולם, שהשפעתן חובקת את האנושות כולה, משתלבת המכללה בהתוויית מסלולי לימודי תואר בצפון ייחודיים, חדשניים וישומיים, בהשראת סביבתה הטבעית והחברתית.

לאור השאיפה לראות מעבר לקו-האופק ומתוך תחושת אחריות לאומית, מהווה המכללה מרכז להשכלה גבוהה, המאופיין בראייה חינוכית רב-תרבותית ומחויב לקידום האזור ולעידוד מעורבות חברתית.

מעל לכל מציבה המכללה במרכז עשייתה את הסטודנט.
המכללה רואה את עצמה מחויבת לעצב עבורו סביבה אקדמית אנושית, תרבותית וטכנולוגית, שתשכיל להעצים ולהעשיר את חוויית לימודים בצפון ותקדם את הישגיו, תוך הקפדה על רמה אקדמית גבוהה ותמיכה בצרכיו לאורך תקופת הלימודים.

המכללה שוקדת על טיפוח המשאב האנושי שלה ורואה באיכותו את בסיס קיומה.
המכללה פועלת למען קידום הסגל האקדמי שלה, מתוך מגמה ואמונה שביכולתו להתייצב בחזית ההוראה והמחקר, ובכך להפוך את חווית הלימודים בצפון לנעימה ומרתקת. היא מקפידה על קיומו וטיפוחו של סגל מנהלי איכותי, אשר תפקידו להעניק שירות מסור לסטודנט.
>> .B.Sc בהנדסת תעשיות מים
B.Sc. in Water Industries Engineering

שואפים להיות מהנדסי המים של הדור החדש?
.B.Sc בהנדסת תעשיות מים
מאז היווסדה, מתמודדת מדינת ישראל עם בעיית המחסור במים. אולם, בזכות השקעות כלכליות, הון אנושי איכותי ותרבות יזמית ויצירתית, התפתחה במשך השנים בישראל תעשיית המים העוסקת בפיתוח וייצור מגוון מוצרים לשימוש בתחומים הרבים של סקטור המים, ביניהם: הולכה, השקיה, בקרה, טיפול באיכות המים, טיפול בשפכים, מיחזור מים, התפלת מים ועוד.
תוכנית הלימודים באקדמית כנרת מותאמת לצרכים הנוכחיים והעתידיים של תעשיית המים הישראלית, החותרת להרחיב את פעילותה בחו”ל, תוך הבנת הצרכים השונים במדינות המפותחות והמתפתחות, ורתימת הניסיון שנצבר בישראל כמנוף לחדירה לשווקים העולמיים.

למה ללמוד B.Sc. בהנדסת תעשיות מים באקדמית כנרת?
 • תואר חדשני שפותח בסיוע ובשיתוף פעולה נרחב עם תעשיית מים הישראלית.
 • מקצוע בינלאומי הנהנה מביקוש הולך וגדל בארץ ובעולם.
 • קשרי תעשייה הדוקים עם גורמים בכירים ברשות המים הממשלתית ובתעשיית המים הפרטית.
 • הזדמנות לפתח קריירה עם שליחות, המתמודדת עם אחד האתגרים המשמעותיים הניצבים בפני מדינת ישראל.
 • פעילות בסביבת עבודה מגוונת, המאפשרת לבחור בין פיתוח קריירה בינלאומית לפיתוח קריירה מקומית, בין עבודה בשטח לעבודה משרדית ועוד.
 • קיצור זמן ההשתלבות בעבודה, בזכות עדכניות תוכנית הלימודים והחיבור לצורכי התעשייה בפועל.
 • אפשרות להשתלב במגוון תחומים ודיסציפלינות בתחום הנדסת המים: תעשייה, פיתוח, ניהול פרוייקטים, חקלאות ועוד.
 
מלגת עתידים לתעשייה לסטודנטים במסלול הנדסת תעשיות מים
מלגת שכר לימוד, דמי קיום, מחשב נייד, סיוע אקדמי, ליווי אישי, התנסות מקצועית בחברה תעשייתית. בכפוף להסכם ההשתתפות בתכנית, אשר ייחתם בין המתקבלים לתכנית ועמותת ידידי עתידים (ע"ר),  (ט.ל.ח.).

מבנה תוכנית הלימודים
קורסי יסוד - בעיקר מתמטיקה ופיסיקה, המעניקים תשתית ידע יציבה, אשר מהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית, עם התאמות לפי הדרישות הספציפיות של כל מקצוע.
קורסי הנדסה בסיסיים - מקנים ידע בסיסי רחב בדיסציפלינות שונות המהוות בסיס ו/או משיקות לתחום הנדסת המים, ומכשירים את הסטודנט להשתלב ולפעול בכל ענף מקצועי הקשור בתעשיית המים.
קורסי התמחות – כוללים נושאים העומדים ועשויים לעמוד במרכז עיסוקו של מהנדס בתעשיות המים, כגון: מערכות הולכת מים ושפכים, הנדסת השקיה וניקוז, טיפול במים ושפכים, תהליכים ממברנליים לשיפור מי קולחין והתפלה, ומכשור ובקרה של מערכות מים ושפכים.
פרויקט מסכם - במסגרתו מיישם הסטודנט את הידע שצבר במהלך הלימודים לפתרון בעיה הנדסית משמעותית.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
תוכנית הלימודים מכשירה את בוגריה להשתלב בתעשיית המים המקומית בתפקידים של מהנדסי מפעל העוסקים, בין השאר, בתהליכי פיתוח ואינטגרציה של מוצרים הקשורים בהנדסת מים, וביישום ושיווק של מוצרי התעשייה השונים בארץ ובעולם. מעבר לכך,
באפשרותם של הבוגרים להשתלב במגוון רחב של תפקידים בסקטור המים הישראלי, כגון מהנדסי מים בתאגידי המים, מהנדסי תפעול של מתקני טיפול במים ושפכים ובמתקני התפלה וכן בתחומי הייזום, התכנון והתפעול של פרויקטים בתחום הנדסת מים.
 
>> .B.Sc בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה
B.Sc. in Electrical and Electronic Engineering


שואפים להיות מהנדסי החשמל של הדור החדש?
.B.Sc בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה
הנדסת חשמל ואלקטרוניקה היא תחום מקצועי בעל השפעה מכרעת על כל מגזרי החיים. זוהי תוצאה טבעית של מציאות שבה חשמל הוא צורת מקור האנרגיה הנפוצה ביותר ורכיבים אלקטרוניים מהווים את לב לבם של מחשבים, טלפונים סלולאריים ואמצעי תקשורת נוספים (אזרחיים וצבאיים), מצלמות (לשימוש ביתי, לתעשייה, לקולנוע, ללוויינים בחלל), מכשירי לייזר (לשימוש רפואי, תעשייתי וצבאי), מכשור רפואי (רנטגן, אולטרה-סאונד, MRI, CT) ורובוטים לניתוחים מדויקים.
לאור זאת, מקיפים לימודי התואר בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה תחומי פעילות רבים ומגוונים וכוללים התמחויות השונות זו מזו במידה רבה, אך עדיין בעלות בסיס מדעי משותף.
בזכות תעשיית ההייטק המשגשגת, קיים בישראל ביקוש גבוה מאוד למהנדסי חשמל ואלקטרוניקה, כך שלבוגרי התוכנית צפויה קריירה מרתקת ומתגמלת.

למה ללמוד B.Sc. בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה באקדמית כנרת?
 • תוכנית החוג כוללת התנסות מעשית ומקנה לסטודנטים ניסיון מקצועי מבוקש כבר במהלך הלימודים.
 • קשרי תעשיה ענפים, שבמסגרתם מתקיים גם שיתוף פעולה ביצירת פרויקט הנדסי עם ארגונים וחברות בצפון.
 • התמחות בענפי ידע המקנים יתרון תעסוקתי להשתלבות בתעשיית ההייטק בתחום תכנון החומרה והמחשוב.
 • בנוסף להתמחויות בתחומי ההייטק, מכשירה תוכנית הלימודים את הבוגרים להוציא רישיון חשמלאי מהנדס המאפשר לעסוק במקצוע מבוקש.
 
מבנה תוכנית הלימודים
קורסי יסוד - בעיקר מתמטיקה ופיסיקה, אשר יוצרים תשתית ידע איתנה, המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית.
קורסי הנדסה בסיסיים - מקנים ידע בסיסי רחב בתחומים השונים של הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, ומכשירים את הסטודנט לפעילות בכל ענף מקצועי בהנדסת חשמל בו יהיה מעוניין לעסוק.
קורסי התמחות - במיקרואלקטרוניקה ובמערכות הספק (זרם חזק).
ארבעה קורסי מעבדה – מהווים את החלק האחרון של הכשרת המהנדס במחלקהללימודי הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, במסגרתם רוכש הסטודנט מיומנות בהפעלת מכשירים, בשיטות מדידה ובשימוש ברכיבים נפוצים. בנוסף, כולל שלב זה פרויקט מסכם, במסגרתו מיישם הסטודנט את הידע שצבר במהלך הלימודים לפתרון בעיה הנדסית משמעותית.

כיווני התפתחות וקידום מקצועי
מגמת הלימודים “מיקרואלקטרוניקה” (“התקנים ומכשור”) מכשירה את הבוגרים בעיקר לתכנון מעגלים אלקטרוניים על שבבי סיליקון לכל המכשירים האלקטרוניים לסוגיהם (כגון טלפונים ניידים, מחשבים, מכשירי דימות רפואיים וכו’).
התוכנית כוללת לימודים בנושא “מערכות הספק” (“זרם חזק”) המיועדים לבוגרים ולמהנדסי אלקטרוניקה ממוסדות אקדמיים אחרים ולסטודנטים החל משנת לימודיהם השלישית, אשר מעוניינים לקבל רישיון לתכנון ומתן אישור למערכות מתח גבוה ומערכות בהספק גבוה. בוגרי תוכנית ההשלמה זכאים לתעודה נוספת של חשמלאי ומהנדס חשמל, מעבר לתעודת הבוגר בהנדסת חשמל ואלקטרוניקה.
המחלקה להנדסת חשמל ואלקטרוניקה מוכרת לצורך רישום בפנקס המהנדסים והאדריכלים במדור אלקטרוניקה ובמדור זרם חזק.
>> .B.Sc בהנדסת תוכנה
B.Sc. in Software Engineering


שואפים להיות מהנדסי התוכנה של הדור החדש?
.B.Sc בהנדסת תוכנה
התעשיה עתירת התוכנה בישראל מתפתחת בהתמדה ויחד עימה גדל והולך הביקוש למהנדסי תוכנה מיומנים ומנוסים. מהנדס תוכנה אינו רק “תכנת” העוסק בכתיבת תוכניות מחשב. הוא בעל ידע תיאורטי במדעי המחשב ובמדעי היסוד, ובמקביל, אוחז בידע פרקטי מקצועי בנוגע לכל תהליכי מחזור החיים של פיתוח מערכות עתירות תוכנה.
התמחותו של מהנדס התוכנה כוללת זיהוי צרכים, גיבוש דרישות הלקוח והמשתמש, ניתוח המערכת ותיכון הארכיטקטורה שלה, תיכון הנדסי מפורט, כתיבת תוכניות, אינטגרציה, בדיקות, הטמעה אצל הלקוח ועריכת שינויים ושדרוגים לאורך שנים רבות.

למה ללמוד B.Sc. בהנדסת תוכנה באקדמית כנרת?
 • תוכנית לימודים המותאמת לצורכי תעשיית ההייטק.
 • צבירת ניסיון מקצועי והנדסי רב במהלך התואר.
 • מעל 50% מהסטודנטים מועסקים בתחום כבר במהלך הלימודים.
 • סגל מרצים המורכב מאנשי מקצוע בעלי ניסיון מקצועי עשיר בתעשייה ובהוראה אקדמית.
 • שילוב של הסטודנטים בפרויקטים מעשיים כבר בתקופת הלימודים, כולל ביצוע פרויקטי גמר אמיתיים בשיתוף פעולה עם התעשייה.
 • התאמה מלאה להנחיות המל"ג לגבי תוכניות לימודים בהנדסת תוכנה.
 • שיעור השמה גבוה: 100% מבוגרי החוג משתלבים בעבודה בתחום.
   
מבנה תוכנית הלימודים
קורסי יסוד - בעיקר מתמטיקה ופיסיקה, הנותנים תשתית ידע יציבה, המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית, עם התאמות לפי הדרישות הספציפיות של כל מקצוע.
קורסי הנדסה בסיסיים – קורסים המתמקדים בעיקר בתחום מדעי המחשב, הנלמדים תוך התאמות לדרישות הספציפיות של הנדסת תוכנה, ויוצרים תשתית ידע איתנה המהווה בסיס להכשרת הסטודנט לפעילות בכל ענף מקצועי בהנדסת תוכנה, אליו הוא עשוי להגיע.
קורסי התמחות - כוללים נושאים בחזית הידע של הנדסת התוכנה כגון: מערכות לומדות, הנדסת מערכות עתירות תוכנה, ארכיטקטורה של מערכות תוכנה, אבטחת מידע, פיתוח אפליקציות, ניהול פרויקטים ועוד.
פרויקט מסכם - במסגרתו מתמודדים הסטודנטים עם פיתוח תוכנה מקורית בהיקף משמעותי, הכולל את כל פעילויות ההגדרה, הניתוח, התוכן, המימוש והבדיקות. הפרויקט מתבצע בחברה תעשייתית בהנחייה מקצועית של המפעל, תוך הנחייה אקדמית של המכללה.
 
כיווני התפתחות וקידום מקצועי
תוכנית הלימודים מכשירה את הסטודנטים להשתלב בעבודה כמהנדסים במגוון תחומים יישומיים: מערכות אלקטרו–אופטיות, מערכות אלקטרו–מכאניות, מכשור רפואי, מערכות לחימה, מערכות תקשורת, מערכות תחבורה, יישומי אינטרנט וכן בתחומים מדעיים הקשורים לעולם תרבות הפנאי.
בעלי תואר .B.Sc בהנדסת תוכנה הינם בעלי ידע רב-תחומי ויכולת התאמה והשתלבות בצוותים ובמערכות מורכבות. בזכות כך רבים מהבוגרים מפתחים קריירה בתחום רחב יותר, כמהנדסי מערכות (Systems Engineers). חלק ניכר מהם משתלבים תוך זמן קצר בעמדות ניהול, כראשי צוותים, ראשי מחלקות ואף מאיישים דרגים ניהוליים בכירים יותר.
בוגרי התוכנית יהיו מועמדים ראויים לכל משרה של מהנדס תוכנה בתעשייה הישראלית, החל ממיזמי-הזנק (Start-ups) קטנים וכלה בענפי התעשייה הרבים והמגוונים במדינת ישראל.
 
>> .B.Sc בהנדסת איכות ואמינות
B.Sc. from the Quality and Reliability Engineering Department


שואפים להיות מהנדסי האיכות של הדור החדש?
.B.Sc בהנדסת איכות ואמינות
התרבות העסקית והתעשייה בישראל מתאפיינת בכושר המצאה ובחשיבה יצירתית. אולם לשני אלה אין משמעות, אם לא נלווים אליהם ניהול תהליכים יעיל, הקפדה על פרטים ושאיפה לעמוד בסטנדרטים האיכותיים הגבוהים ביותר. מתוך ההבנה הזו, הביקוש למהנדסי איכות ואמינות נמצא בעלייה מתמדת.
הנדסת איכות ואמינות מתמקדת בתכנון ופיקוח על מערכות ומתקנים ובשיפור התהליכים בייצור ושירותים, תוך התחשבות במערכות מקבילות המתקיימות בארגון ובהיבטי סביבה, בטיחות וגהות, וקשרים עם הקהילה ולקוחות.  מהנדס איכות ואמינות מעורב בפיתוח כל מוצר החל משלב תכנונו, תוך שילוב ידע מתחומי האלקטרוניקה, הציוד המכני, החומרים, התוכנה, המידע ויחסי אנוש.

למה ללמוד B.Sc. בהנדסת איכות ואמינות באקדמית כנרת?
 • תוכנית החוג מחוברת לצורכי התעשייה ומשלבת התנסות מעשית בעבודת המהנדס לאורך כל תקופת הלימודים.

 • שילוב בין מספר דיסציפלינות ותחומי ידע כמותיים, הנדסיים וניהוליים.

 • עם סיום הלימודים, פתוחה הדלת בפני בוגרי החוג להשתלב בתפקידים בכירים בכל מגזרי התעשייה והשירות במשק.

 • מסלול מותאם לקהל העובד, בזכות מערכת שעות גמישה המאפשרת שילוב של עבודה עם לימודים.

 • קשרי תעשייה ענפים ושיתוף פעולה מקצועי עם מגוון ארגוני תעשייה ושירות לאורך כל תקופת הלימודים ובשלבי הגמר.
   
מלגת התעשייה לסטודנטים בהנדסת איכות אמינות בתעשיות האלקטרוניקה
מיועדת לסטודנטים הלומדים במסלול הנדסת איכות ואמינות בבית ספר להנדסה.
לנרשמים חדשים לשנת הלימודים תש"פ למשך שנתיים. ללא פעילות חברתית.
 
מבנה תוכנית הלימוד לתואר .B.Sc בהנדסת איכות ואמינות
 • קורסי יסוד - קורסי מתמטיקה ופיסיקה, הנלמדים תוך התאמות לדרישות הספציפיות של הנדסת איכות ואמינות, ויוצרים תשתית ידע איתנה המהווה בסיס לכל הכשרה הנדסית.
 • קורסי הנדסה בסיסיים - מקנים ידע בסיסי רחב בדיסציפלינות ההנדסיות שבמסגרתן יפעל מהנדס האיכות והבטיחות. בסיס זה מכין את המהנדס לפעילות בכל ענף מקצועי בהנדסת איכות ואמינות, שבו הוא עשוי לעסוק עם השתלבותו בתעשייה. בנוסף, יילמדו קורסים המעניקים בסיס בעקרונות של התנהגות  ארגונית.
 • קורסי התמחות - מעניקים הבנה מעמיקה במערכות איכות ובמערכות משולבות; גישות מתקדמות להערכת אמינות כבר בשלב תכנון המיזם, בניית מערך ניטור המבקר יציבות של כל תהליך בייצור, פיתוח מערכי התחזוקה והשדרוג, יכולת ניתוח של מידע וחיזוי חריגות, סימולציה לביצוע החלטות על חלופות בשלבי התכנון, הביצוע והתחזוקה; מערכי בטיחות תעסוקתית; הבנה של מערכות תקינה בינלאומית; תוכניות ניהול איכות משולבת בטיחות ואיכות סביבה; אחריות תאגידית ואתיקה ארגונית. הקורסים משלבים התנסות מעשית בשיתוף ארגוני תעשייה ושירות.
 • פרויקט מעשי מסכם – לרוב מתקיים בשיתוף עם ארגונים בתעשייה, ובמסגרתו מיישם הסטודנט את הידע שצבר במהלך הלימודים בפתרון בעיה הנדסית משמעותית.
כיווני התפתחות וקידום מקצועי

תוכנית הלימודים לתואר .B.Sc בהנדסת איכות ואמינות, מכשירה את הבוגר להקים ולתחזק מערכות ניהול איכות ובטיחות, להשתלב בצוותי הפיתוח, התכנון והליווי של כל מוצר חדש או בהכנסת שינויים הנובעים בתהליכי ייצור קיימים או תהליכי שירות ללקוחות מסוגים שונים.
 
פוטנציאל מקומות התעסוקה הינו רחב ביותר, החל מתעשיות עילית ותעשיות מתוחכמות וכלה בחברות הזנק (Start-Up), תעשייה מסורתית, משרדי ממשל ורשויות מקומיות, חברות עסקיות, ארגונים, חברות שירות, חברות כלכליות ועוד.
 
>> B.Sc. בהנדסת אנרגית גז ונפט

שואפים להיות מהנדסי האנרגיה של הדור החדש?
.B.Sc בהנדסת אנרגיית גז ונפט
 
הפריצה של הגז הטבעי לישראל החלה בשנת 2000 עם גילוי שדה הגז מרי B מול חופי אשקלון. מאז הוקמה מערכת קליטה והולכה של גז טבעי, אשר רק הלכה והתרחבה עם הגילויים של שדות גז נוספים, בעיקר השדות תמר ולוויתן.

ביקוש שיא למהנדסי אנרגיה
ההתפתחויות בתחום הגז הטבעי הובילו להשקעות מאסיביות ולביקוש חסר תקדים למהנדסים המתמחים בתכנון, הקמה והפעלה של מערכת הגז, הפקה ממאגרי גז גיאולוגיים, תכנון, פיתוח, בקרה ותחזוקה של מערכות אנרגיה, ותכנון פיתוח ותחזוקה של רשתות הולכה, אגירה ואחסון גז, בעיקר בכל הנוגע למשק הישראלי. כל זאת לצד יכולת לפעול תוך הבנת המגבלות הרלוונטיות, לרבות אלה הנובעות מיחסי הגומלין בין אנרגיה לסביבה ובין אנרגיית גז ונפט לבין מקורות אנרגיה מתחדשים (כגון אנרגיה סולרית ואנרגית רוח).

למה ללמוד .B.Sc בהנדסת אנרגיית גז ונפט בכנרת?
 • תואר מבוקש המאפשר השתלבות מהירה בעבודה בתעשיות האנרגיה ובתעשיות האנרגיות המתחדשות.
 • עבודה בתחום חדשני ומרתק, המציע אתגרים מקצועיים בפיתוח מגוון שימושים ויישומים בתעשיית הגז.
 • קשרי תעשייה ענפים עם כל התעשיות והמפעלים העתידים לעסוק בהיבטים השונים הקשורים לגז טבעי בישראל.
 • תחום ידע והכשרה המאפשר השתלבות בתעשייה הפטרו-כימית.
 
מלגה לסטודנטים במסלול אנרגיית גז ונפט
מלגה בסך 7,000 ₪ בשנת הלימודים הראשונה, בשנה שנייה מלגה בסך 6,000 ₪ בשנה השלישית 5,000 ₪ ובשנה הרביעית 4,000 ₪. שנה ראשונה ללא מעורבות חברתית, משנה שניה 60 שעות פעילות בקהילה.
 
*הענקת התואר מותנית באישור המל”ג
* המלגה בכפוף לתקנון המלגות